Pokud si chcete zlevnit faktury za elektřinu a zajistit energetickou nezávislost, možná jste už zauvažovali o vlastní fotovoltaice. Jak funguje fotovoltaika? Fotovoltaika je takový velký zázrak moderní doby. Energii, kterou na naši planetu vysílá Slunce, umí přeměnit na elektřinu, kterou si můžeme doma topit, svítit, ohřívat vodu nebo nabíjet elektromobil. A to i tehdy, když venku slunce nesvítí. Líbí se vám to, ale vůbec si neumíte představit, jak může k takovému kouzlu dojít?
Fotovoltaické panely v hlavní roli? Stejně důležitý je i střídač a baterie
Pro získávání elektřiny ze solární energie je klíčový fotoelektrický jev. Fotony světla působí na fotovoltaické panely (ty jsou vyrobené z křemíku, který slouží jako vodič) a tvoří elektrický proud. Ze stejnosměrného proudu, které vytváří panely, je ale potřeba udělat proud střídavý. Proto je nutné, aby měla fotovoltaická elektrárna svůj střídač. Ten kromě toho, že přeměňuje stejnosměrný proud na střídavý, rozděluje elektřinu do domácnosti podle toho, kde je jí potřeba. Více o roli střídače se dozvíte v článku na našem blogu: „Návratnost fotovoltaiky – rozhoduje o ní i střídač, proč?“.
Kromě panelů a střídače nezapomínejme ani na baterii. Díky vhodně zvolené baterii můžete vlastní elektřinu ze slunce využívat i v době, kdy slunce nesvítí – večer, když je zataženo, apod. V naší nabídce najdete pouze nové lithium-iontové baterie (ne starší olověné). Ty oproti svým předchůdkyním nabízí delší životnost i lepší kapacitu. Do našich fotovoltaických systémů instalujeme konkrétně LFP baterie, které vynikají vysokou životností, bezpečností a stabilitou i při teplotních výkyvech. Navíc jsou zcela bezúdržbové. Naše baterie dokáží využít až 95 % své kapacity.
Chcete vědět více o tom, jak se ze slunečních paprsků může stát vaše „teplo domova“ aneb jak funguje fotovoltaika? Neváhejte se na nás obrátit. Naši specialisté vám navrhnou fotovoltaickou elektrárnu na míru potřebám vaší domácnosti.