Ať už si chcete s fotovoltaikou zajistit částečnou soběstačnost na dodavatelích elektrické energie, zlevnit si faktury za vytápění nebo přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí na naší planetě, možná budete časem řešit i otázku elektromobility. Přemýšlíte nad tím, zda by elektromobil a domácí fotovoltaika šli dohromady? Ano, šli.
EU zatne tipec autům na benzín a naftu
Téma elektromobilů je poslední dny ještě aktuálnější než dříve. 14. února Evropský parlament definitivně schválil dohodu se členskými státy EU o nové normě. Podle té by se od roku 2035 měly v EU přestat vyrábět vozy na benzín či naftu. Mezi pozitiva zastánci této změny řadí zejména to, že zákaz produkce automobilů se spalovacími motory přispěje ke zdravějšímu ovzduší a popožene rozvoj nových moderních technologií. To, zda je to pravda, nebo ne, asi ukáže jen budoucnost. Na druhou stranu kritici vidí mimo jiné jedno zásadní minus – a to je nedostatečná infrastruktura nabíjecích stanic.
Rozvoj elektromobility ohrožuje nedostatečná infrastruktura nabíjecích stanic
Pokud by elektromobily nahradily z velké části vozy se spalovacími motory, bylo by potřeba vytvořit dostatečně bohatou infrastrukturu nabíjecích stanic – a to jak těch při dálnicích a hlavních tazích, tak i stanic například na sídlištích. Jestli o pořízení elektromobilu uvažujete a máte rodinný dům, vytváří elektromobil a domácí fotovoltaika s vlastní nabíjecí stanicí téměř neodolatelnou kombinaci. Snadno tak na problém nedostatečné struktury vyzrajete. A okruhem se vracíme opět k soběstačnosti.
Soběstačnost na dodavatelích elektrické energie mimochodem označilo v naší anketě na Linkedinu nejvíc respondentů za hlavní důvod, proč uvažují o pořízení nebo proč si pořizují fotovoltaickou elektrárnu. S domácí nabíjecí stanicí se vaše nezávislost posune ještě o kousek dál. Budete nezávislí i v otázce vlastní mobility. Nespoléhejte se na to, kde budou zřízeny nabíjecí stanice, a pořiďte si svoji.
Pokud je vaší prioritou ekologie, není nabíjení elektromobilu elektřinou ze sítě příliš šťastné
Elektromobil a fotovoltaika je super dvojka. Pořídit si elektromobil a nabíjet ho elektřinou ze sítě se při současných (vysokých a nevyzpytatelných) cenách energií jeví jako poměrně vachrlatý scénář. Navíc není ani tak ekologický, když uvážíme, jak vysoké procento elektřiny ze sítě je vyráběno spalováním fosilních paliv. Naopak – pokud nabíjíte elektromobil energií z obnovitelných zdrojů, opravdu můžeme hovořit o „zelené“ alternativě k vozům se spalovacími motory.
Pokud si pořizujete fotovoltaiku a už předem víte, že z ní budete nabíjet elektromobil, bude součástí soustavy i tzv. wallbox, speciální nástěnné zařízení poskytující optimální nabíjecí výkon, který vám zvládne nabít elektromobil i přes noc. Vybírejte takový, který inteligentně nakládá s přetoky. Takový domácí „servis“ pak není jen o ekologii a ekonomické stránce věci, ale také o komfortu, který takové řešení nabízí.
Náš tip: Samostatnou kapitolou je výběr wallboxu. Existují bez integrovaného kabelu i s ním a důležité je i umístění na parkovacím stání či v garáži. Dosáhne vám kabel ke konektoru? Rozmýšlejte proto i s ohledem na to, jaký čtyřkolový parťák vám padl do oka. S volbou výkonu vám pomůže specialista.
Elektromobil jako další úložiště vyrobené energie
Víte, jak jsme na našem blogu psali o tom, kam všude si můžete v rámci domácí fotovoltaické soustavy ukládat energii? Pokud ne, doporučujeme se vrátit k našem článku Jak na ohřev vody fotovoltaikou. Kromě toho, že můžete nespotřebovanou energii ukládat do baterie a do bojleru k ohřevu vody, existuje další úložiště. Ano, je to elektromobil.
Když elektřinu, kterou vyrobí vaše fotovoltaika, aktuálně nespotřebujete, můžete si ji naakumulovat i do elektromobilu. Je to opět mnohem lepší řešení, než ji prodávat za zanedbatelné peníze do sítě. Na rovinu je ale třeba říct, že pokud plánujete s autem parkovat doma pouze přes noc, příliš si ho nenabijete. Pokud chcete uvažovat o elektromobilu jako o dalším úložišti energie a nabíjet auto výhradně z „domácích zdrojů“, je potřeba, aby doma parkovalo i v době, kdy svítí slunce. Je to prosté. Pokud pracujete hlavně na home office, nebo do práce jezdíte městskou hromadnou dopravou, narazili jste na to pravé řešení pro vás.
Pořízení fotovoltaiky – teď je ten nejlepší čas
Jestli uvažujete o fotovoltaické elektrárně, je právě teď ten nejlepší čas. Nejvíce energie generuje průměrná fotovoltaická elektrárna zhruba od dubna do října. Pokud chcete stihnout „high season“, jednejte včas a rychle. My rychlí jsme – Energamo zvládne zrealizovat váš projekt fotovoltaiky na klíč ještě během jara. Velkou část hlavní sezóny tedy stíháte. Co na to říkáte? Jste fandové energie z obnovitelných zdrojů a láká vás i pořízení elektromobilu? Poraďte se s našimi specialisty. V otázce fotovoltaických systémů, které nabíjí elektromobily, nejsme žádní „zelenáči“.
Dostatek elektřiny pro chod domácnosti i provoz elektromobilu
Podívejte se na naše reference – konkrétně na fotovoltaiku pro rodinný dům v Říčanech. Klient si přál z fotovoltaiky „vytěžit“ maximum. Naštěstí to řešení domu umožňovalo. Střecha s orientací východ-západ umožnila instalaci dostatečného počtu fotovoltaických panelů. Systém proto vyrobí elektřinu jak pro běžnou spotřebu v domě, tak pro nabíjení dokonce dvou elektromobilů.
Nabíjení elektromobilu z domácí fotovoltaické elektrárny je nejen nejekologičtější možností napájení elektromobilu, ale také se jedná i o znatelně levnější řešení. Je ideální i pro vás? Rádi vám poradíme a pomůžeme navrhnout fotovoltaiku přímo na míru vašim potřebám. Volejte 774 016 916 a zeptejte se našich specialistů na vše, co vás zajímá.