V Norsku byla objevena obrovská podzemní ložiska fosfátů, které jsou pro energetiku a trh s obnovitelnými zdroji, velmi cennou surovinou. Fosfát je bohatý na fosfor, který je klíčovou složkou mnoha ekologických technologií a také hnojiv. Nález přichází v klíčové době, kdy se Evropa potýká s problémy se zásobováním. Objev zřejmě zmírní nedostatek fosforu na další desetiletí, možná i 100 let – že by byla budoucnost energetiky zachráněna?
Norge Mining objevila největší naleziště fosfátů na světě
Žijeme v době, kdy budoucnost energetiky spatřujeme v obnovitelných zdrojích. Ale kvůli produkci elektromobilů a fotovoltaických panelů je potřeba těžit fosfát. Cennou rudu objevila v roce 2018 společnost Norge Mining. V květnu letošního roku odhalila dokonce to, že našla 70 miliard tun této suroviny. Co to znamená pro Evropu?
Proč má Evropa problém s nedostatkem fosfátů?
Ale vraťme se ještě k jádru problému s fosfáty. Proč má Evropa s fosfáty takové trable? V roce 2012 vydal Haag zprávu, ve které varoval před nedostatkem této klíčové suroviny. Nyní je hlavním problémem zejména to, že největší ložiska fosfátu kontroluje Rusko. Od invaze na Ukrajinu byl jejich dovoz logicky velmi omezen. Samozřejmě jsou i další zdroje fosfátů, ale světová ekonomika ročně spotřebuje 45 milionů tun fosforu a to není málo. Navíc asi 90 % celosvětově vytěžených fosfátů se přitom aktuálně využívá v zemědělství k výrobě fosforečných hnojiv.
Jak objev ovlivní budoucnost energetiky?
Pro představu největší ložiska fosfátů se doteď nacházela v Maroku, jejich objem byl zhruba 50 miliard tun. Podle americké geologické služby United States Geological Survey čítaly před norským objevem celosvětové zásoby cca 71 miliard tun. S norským nalezištěm se tak zásoby zdvojnásobí.
Odborníci a zástupci společnosti Norge Mining se domnívají, že by nová ložiska ve Skandinávii mohla teoreticky pokrýt celosvětovou poptávku po fosforu pro baterie a fotovoltaické panely až na 100 let. Po objevu norský ministr obchodu a průmyslu Jan Christian Vestre prohlásil, že Norsko má „povinnost“ rozvíjet „nejudržitelnější nerostný průmysl na světě“.
Ještě není vyhráno
Odborníci věří, že objev fosfátů přinese Evropě nezávislost na Rusku. Ještě však musí překonat jeden zádrhel, a to ten, že rafinace fosforu je velmi náročná na emise uhlíku, což je částečně důvod, proč se v Evropě v posledních letech vyráběl jen málo. Norge Mining plánuje ale využívat technologie zachycování a ukládání uhlíku, aby kompenzovala dopad výroby na životní prostředí. Účinnost těchto technologií je sice často zpochybňována, ale uvidíme, co budoucnost přinese.
Sledujete novinky v energetice? Pro ENERGAMO je fotovoltaika nejen práce, ale i hobby. Novinky v energetice a na trhu s obnovitelnými zdroji sledujeme, abychom vás na našem blogu mohli pravidelně informovat.
Zdroj: Euronews.com