Vstávají vám z blížící se faktury za energie vlasy hrůzou na hlavě? Stáhli jste už teplotu na termostatu o stupeň dolů, svítíte jen tehdy, když je to nezbytně nutné, a už už natahujete ruku k bojleru, abyste si snížili i teplotu vody… Může vám v tom pomoc ohřev vody fotovoltaikou?
Pokud máte pocit, že se váš roztomilý domeček proměňuje v temnou studenou sluj, ve které by ani drak dlouho nezůstal, je čas se zastavit. Fotovoltaika vám zajistí částečnou nezávislost na dodavatelích energií a navíc vám pomůže snížit vaše náklady na provoz domácnosti. A umíme i ohřev vody! S fotovoltaikou nejen svítíme a topíme – postaráme se i o to, abyste mohli koupelnu pro každodenní večerní hygienu proměnit ve vyhřáté wellness.
Ohřívejte vodu fotovoltaikou a zbytečně nečachrujte s termostatem na bojleru
V článku o střídačích (Návratnost fotovoltaiky – rozhoduje o ní i střídač, proč?) jsme vám detailně popsali, jak funguje domácí fotovoltaický systém. Fotovoltaika s asymetrickým střídačem (jinou si u nás ani nepořídíte, protože je efektivnější a nabízí rychlejší návratnost investice) posílá vyrobenou elektřinu tam, kde je ji v domě potřeba. V rodinném domě s třífázovými rozvody to může vypadat tak, že se elektřina dle spotřeby rozděluje mezi provoz v domácnosti (vaření, svícení aj.), ohřev vody a ukládání do baterie „na později“. Pokud nejste doma, logicky se více nabíjí baterka. Energie se ale „ukládá“ právě i do ohřevu vody. Nemusíte tedy plánovat snižování teploty vody na koupání – stačí si ohřívat vodu fotovoltaikou a nic neřešíte.
Chceme ušetřit „na všech frontách“ – při topení, svícení, vaření i ohřevu vody
Jeden čas byly oblíbené tzv. solární termické panely, jejichž jediným posláním bylo ohřívat vodu. Ale… Ano, mají a měly hned několik „ale“, a proto jsou komplexní fotovoltaické systémy, které energií „nabíjí“ celou domácnost mnohem populárnější. Proč? Solární termické systémy je nutné chladit, fotovoltaika se nepřehřívá. Při ohřevu vody fotovoltaikou se po dosažení „cílové teploty“ ohřev vody vypne a vyrobená elektřina putuje jinam (třeba do baterie) a nic se nepřehřívá. Hlavně v dnešní době přemýšlíme nad úsporami energií komplexně. Uvědomujeme si, že chceme ušetřit „na všech frontách“ – při topení, svícení, vaření i ohřevu vody.
Ačkoliv se mnozí obávají, že fotovoltaika nepracuje, když nesvítí slunce, není to pravda. Ohřev vody fotovoltaikou funguje i tak. Fotovoltaické panely sbírají energii ze slunce i když je zataženo, prší nebo sněží. Sice méně, ale nemají s tím problém. Proti tomu termální kolektory to neumí… A to nejsou zdaleka všechny důvody, které hrají ve prospěch fotovoltaiky… v neposlední řadě je na straně fotovoltaiky i pořizovací cena, která je nižší než bývala kdysi, a navíc vám investici podstatně sníží i dotace z programu Nová zelená úsporám.
Když už ji máte, tak ji využívejte naplno – fotovoltaika je na ohřev vody jako dělaná
Našim klientům doporučujeme využívat fotovoltaiku naplno. Když to jde, je ohřívání vody fotovoltaikou spolu s ukládáním energie do baterie nejlepším způsobem akumulace nespotřebovaných přebytků vyrobené elektřiny. Jaký bojler je ale pro tuto akumulaci ideální? Doporučujeme bojlery o objemu minimálně 120 l, ideálně 200 l. U bojlerů s větším objemem je větší jistota, že voda zůstane ohřátá i ve chvíli, kdy výkon fotovoltaiky není tak vysoký (při zhoršeném počasí apod.).
Ohřívač vody musí mít možnost připojení elektrické patrony, tedy elektrického napájení. Solární topné těleso se nachází ve spodní části bojleru a do středu stacionárního bojleru se umístí topná spirála. V praxi to vypadá tak, že elektřina ze sítě ohřívá vodu v horní polovině bojleru. Ve spodní části je studená voda, kterou spirálou ohřívá fotovoltaický systém. Pokud jsou optimální podmínky a fotovoltaika ohřeje celý bojler, ohřev energií ze sítě neprobíhá – a vy ani za ohřev vody neplatíte dodavateli energií.
Obdobně lze energii ukládat i do speciálních akumulačních nádrží. Pokud je nádrž součástí vašeho topného systému, není to problém, naopak. Fotovoltaika může ohřívat vodu ve více zásobnících. Nejdřív se nahřeje voda v bojleru a přebytky putují následně do topné akumulační nádrže.
Kolik s fotovoltaikou ušetříte? To vám spočítají naši specialisté
Fotovoltaická elektrárna s baterií a elektrickým bojlerem je pro moderní domácnost, která chce snížit náklady na provoz rodinného domu nepochybně nejlepším řešením. V létě, kdy fotovoltaický systém jede „na plné obrátky“, má systém dostatečně velké přebytky, které se uchovávají v baterii a ještě navíc ohřívá vodu v bojleru. Samozřejmě nelze říct, že to takto funguje celý rok. V zimě bude bojler čerpat pravděpodobně energii ze sítě. Naši specialisté vám ale na základě prohlídky vašeho objektu a detailní kalkulace řeknou, jak efektivní váš systém bude a jaké úspory vám přinese.
Ohřev vody je považován za druhého největšího žrouta energie, hned po vytápění. Co s tím? Nabijte celou svoji domácnost energií ze slunce. Komplexní fotovoltaický systém kombinující akumulaci do baterie a do elektrického bojleru vám v tom pomůže. Napište si o úvodní konzultaci – probereme s vámi právě vaši situaci a navrhneme nejefektivnější řešení.