Lidé mají čím dál větší zájem o fotovoltaické elektrárny, o tom nemusíme pochybovat. Důvodů je hned několik – nejistá budoucnost na trhu s energiemi, ještě méně předvídatelný vývoj rusko-ukrajinského konfliktu, snaha vymanit se ze závislosti na dodavatelích energií a celková nálada ve společnosti. Lidé chtějí žít levněji a soběstačněji. A v neposlední řadě myslí také na budoucnost planety a na nejrůznějších životních polích dávají přednost obnovitelnosti. O obnovitelnosti v energetice se mluví už dlouhou dobu a současný trend v přesunu k „zelené“ energii pomáhá. Jak na tyto trendy reagují Češi? Kolik fotovoltaických elektráren jsme v roce 2022 postavili a co o nich víme?
Celkem bylo připojeno 33 760 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 288,8 MWp
Rok 2022 trhal rekordy a rozhodně ne jen tak „o fous“. V loňském roce bylo připojeno celkem 33 760 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 288,8 MWp. Neumíte si představit, co tato čísla znamenají? Pro srovnání – v roce 2021 bylo připojeno jen 9 321 FVE s výkonem 62 MWp. Co se týče „kusů“, jedná se o nárůst o 262 %. Ve výkonu jdeme ještě dál, tady jsme zaznamenali nárůst o 366 %. Můžeme tedy hovořit skutečně o solárním boomu.
Nejvíce fotovoltaických elektráren instalovaly domácnosti
A kdo se o rekordy postaral? Především domácnosti. Ze statistik Solární asociace vyplývá, že domácích instalací, za které jsou považovány menší fotovoltaické elektrárny s výkonem do 10 kWp, bylo instalováno 32 909 (s celkovým výkonem 237,3 MWp). To už je z celkového počtu 33 760 docela značný podíl – co říkáte?
V roce 2023 bude zájem o fotovoltaické elektrárny pro firmy
Odborníci ze Solární asociace předpokládají, že zájem nepoklesne ani letos, ba naopak. Můžeme očekávat, že se k „trhání rekordů“ připojí i větší subjekty, firmy. Lidé budou mít zájem o fotovoltaiky pro firmy zejména díky dotacím z Národního plánu obnovy. Již loni vyhlásilo MPO výzvu na podporu fotovoltaických systémů. Plánuje rozdat 4 miliardy korun – rozdělí je mezi žadatele, kteří vlastní nemovitost nebo ji mají celou v nájmu, a žadatele, kteří mají v nájmu pouze část nemovitosti (např. jen střechu). Podle dat Solární asociace o dotaci z Národního plánu obnovy požádalo už nyní více než 6 000 firem.
U domácích elektráren vedly ty s baterií
Ale zpět k instalovaným domácím fotovoltaikám. Víme o nich něco více? Samozřejmě. Třeba to, že součástí 9 z 10 instalovaných domácích elektráren byla baterie pro ukládání vyrobené energie. Praktické.
Jaký byl zájem o fotovoltaické elektrárny v jednotlivých krajích?
Zajímavé bývají vždy i statistiky z jednotlivých krajů. Chcete vědět, jak si vedl ten váš? Nebudeme vás dlouho napínat. Pomyslnou „zlatou“ si s přehledem vysloužil (jak z hlediska počtu instalovaných FVE, tak z hlediska výkonu) Středočeský kraj. Na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj a „bronz“ patří Moravskoslezskému kraji. Podívejte se sami, jak se stavilo u vás.
Nové fotovoltaické elektrárny podle krajů:
Hlavní město Praha Středočeský kraj Plzeňský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Karlovarský krajKrálovéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský krajKraj VysočinaZlínský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj | 861 ks6079 ks2022 ks1683 ks972 ks 682 ks 1940 ks 1860 ks 2067 ks 3668 ks 2109 ks 2446 ks 2555 ks 4816 ks | 6,5 MWp50,5 MWp16,4 MWp15,1 MWp9 MWp6,3 MWp16,4 MWp13,7 MWp19,2 MWp29,3 MWp19,6 MWp22,3 MWp24,1 MWp40,4 MWp |
Zdroj dat: TZ Solární asociace
Doženeme v letošním roce naše sousedy?
A co naši sousedé? Zaostáváme nebo jsme některé „trhli“? Popravdě, okolní země jsou aktuálně o něco napřed. Například v Polsku byly postaveny fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 4 900 MWp. I v ČR se ale blýská na lepší časy – rozvoj solární energetiky slibuje především podpora agrovoltaických projektů, které budou kombinovat zemědělskou produkci s výrobou elektřiny ze slunce. Jedná se o koncept, který je v jiných zemích EU běžný.
V letošním roce se díky novele legislativy také usnadní realizace fotovoltaických elektráren na střechách bytových domů. I to by mohlo znamenat zvýšení zájmu o větší instalace. „Nastupujícím trendem je sdílení a komunitní energetika. Příklady ze zahraničí dokazují, že jde o funkční model, ať už jde právě o bytová družstva, obecní solární elektrárny, nebo třeba fotovoltaiku jako součást lokální distribuční sítě ve větších průmyslových areálech,“ řekl Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.Uvažujete o fotovoltaické elektrárně, ale zatím jste se nerozhodli jednat? Troufáme si tvrdit, že právě teď je ideální chvíle. Za Energamo můžeme říct, že jsme veškeré interní procesy vyladili k dokonalosti, takže realizaci fotovoltaické elektrárny zvládáme do 3 měsíců. Pokud se teď rozhodnete k prvnímu kroku, už na jaře můžete svítit, topit a ohřívat vodu energií ze slunce. Pošlete nám svoji nezávaznou poptávku a náš specialista se vám ozve.