Ptáte se jaká je návratnost fotovoltaiky?
Uvažujete o fotovoltaické elektrárně? Motivů máte pravděpodobně hned několik – snížení faktur za elektřinu, získání (částečné) nezávislosti na dodavateli energií, možná i snaha o „zelenější“ přístup k životu. Také se ale jistě sami sebe ptáte: Vyplatí se mi? Návratnost fotovoltaiky je diskutována na všech frontách. Jak to tedy je?
Investice do fotovoltaické elektrárny na klíč není nízká. I když ji snížíte pomocí dotace z programu Nová zelená úsporám – s čímž vám mimo jiné moc rádi pomůžeme a kompletní agendu týkající se dotace vyřídíme, stále se jedná o nemalé peníze. Ptáte se proto zcela správně – jaká je návratnost fotovoltaiky?
Kdy se vám FVE vyplatí? Spočítáme vám návratnost fotovoltaiky
Bohužel vypočítat návratnost FVE není jednoduché. Mnoho lidí se spokojí s tím, že předpokládané množství energie, které elektrárna vyrobí, vynásobí cenou elektřiny. To je ale velmi nepřesný a zavádějící propočet. Odborník musí v kalkulacích zvážit mimo jiné i to, jak se bude pravděpodobně cena elektřiny vyvíjet, a to, na co budete vyrobenou elektřinu využívat. Proto kalkulaci návratnosti ponechte vždy na specialistovi, který zhodnotí všechny rozhodující faktory. Pokud byste návratnost počítali sami jako laici, snadno byste došli k zavádějícímu výsledku, a buď od fotovoltaiky čekali zázraky, nebo naopak ji zbytečně zatratili.
Návratnost fotovoltaiky – ústřední roli hraje střídač
Navíc není fotovoltaika jako fotovoltaika. Když se mluví o návratnosti fotovoltaiky, většina lidí začne otázkou: „A co když slunce nebude dostatečně svítit?“ a myslí jen na fotovoltaické panely, které má na střeše. Při otázce návratnosti je třeba ale začít někde docela jinde – a to u „krabice na zdi“ – u střídače.
Střídač je „mozek“ celé fotovoltaické elektrárny. Převádí stejnosměrný proud, který vyrobí panel, na střídavý, na který funguje vaše domácnost. Ačkoliv je typ, kvalita a správné umístění fotovoltaických panelů velmi důležité, tím, co rozhoduje o návratnosti fotovoltaiky, je střídač. Střídač má, dá se říct, dvě strany. Jednu stejnosměrnou, která spravuje fotovoltaické panely a ukládání energie, a stranu střídavou, která řeší rozdělení elektřiny do sítě ve vaší domácnosti. Střídač může mít celou řadou užitečných funkcí – může monitorovat síť, kontrolovat provozní údaje apod. Řekne vám, kolik elektřiny vaše FVE vyrobí, kam tato elektřina „teče“… Abychom pochopili jeho význam, musíme začít „od lesa“.
V České republice měříme elektřinu po fázích. Nedíváme se na dům jako celek, ale na to, kolik elektřiny se spotřebuje v každé fázi. Pokud máte rodinný dům s třífázovými rozvody a nakupujete elektřinu ze sítě, tento problém příliš neřešíte. Jakmile se ale rozhodnete spárovat tři fáze a fotovoltaiku, není to tak jednoduché.
Symetrické a asymetrické střídače – v čem je rozdíl a ovlivní to návratnost fotovoltaiky?
Na trhu najdete střídače symetrické a asymetrické. Symetrický střídač rozloží vyrobenou elektřinu z FVE rovným dílem a do každé fáze pošle stejné množství. Příliš mu nezáleží na tom, jestli se v dané fázi nějaká energie spotřebovává. Většinou se ale výše spotřeby na fázích liší. Pokud se tedy 9 kW rozdělí po 3 kW do každé fáze a v jedné je nulová spotřeba, přetečou 3 kW vyrobené elektřiny do sítě. Navíc pokud ve zbylých dvou fázích 3 kW nestačí, přibere si systém elektřinu ze sítě – a za tu platíte dodavateli.
Asymetrický střídač je sice dražší než symetrický, ale oproti již zmíněnému typu umí s vyrobenou elektřinou opravdu chytře hospodařit. Posílá ji tam, kde se spotřebovává. FVE založená na asymetrickém střídači dělá maximum pro to, aby vyrobená elektřina nepřetékala zbytečně do sítě a zároveň nebylo potřeba ze sítě nic odebírat – raději ji uloží do baterky.
Asymetrický střídač pozná, kde je elektřina potřeba – a když nejste doma, pošle ji sám do baterky
Uveďme si to na příkladu. Váš dům má tři fáze – například interiér se spotřebiči, zahradu s bazénem a baterku. Největší obavou lidí, co přemýšlí o FVE, je to, že slunce svítí nejvíce tehdy, když jsou v práci. Pokud máte FVE s asymetrickým střídačem, vaše elektrárna si sama vyhodnotí, kde je odběr. Pokud nejste doma a elektřinu aktivně neodebíráte prostřednictvím spotřebičů, FVE pošle vyrobenou elektřinu do baterie. A když je baterie plná, ohřívá třeba zásobník vody. (Máte na zahradě bazén? I ten je skvělým „zásobníkem vody“, který vám energie ze slunce může zahřát, když je baterka plná.) Navíc střídač vše řídí sám. Nemusíte u něj stát a přepínat fáze podle toho, kam chcete elektřinu posílat.
Co z toho plyne? Symetrický střídač sice ze začátku nepředstavuje takovou investici, ale prodlouží její návratnost. V Energamu chceme našim klientům nabídnout vždy fotovoltaický systém s nejlepším poměrem ceny a výkonu, proto je pro nás otázka návratnosti klíčová.
Maximální účinnost není vše
Kromě typu střídače je důležitá i účinnost. Nebo minimálně vás toto číslo zaujme, když se o koupi FVE rozhodujete. Maximální účinnost střídačů se většinou pohybuje mezi 90 a 99 %. To je pěkné, že? Údaj se dozvíte na produktovém listu daného střídače. Ale nenechte se tímto údajem ukolébat. Mnohem důležitější je jiná hodnota, a to evropská účinnost. Maximální účinnost hovoří o účinnosti za zcela optimálních podmínek. Ale vaše střecha není laboratoř, že? Deklarovaná „evropská účinnost“ zohledňuje měnící se klimatické podmínky a více odpovídá realitě. Nemusí se ale nutně jednat o propastně nižší hodnotu. Například střídač GoodWe GW8K-ET, jeden z námi využívaných, má deklarovanou maximální účinnost 98,3 % a euro účinnost 97 % a obdobná je situace i u ostatních, které vám s našimi fotovoltaickými systémy dodáváme.
Vyznat se ve všech těchto údajích a parametrech není zrovna procházka růžovou zahradou a laik často tápe. Není divu. V Energamo ale umíme ve světě fotovoltaických elektráren chodit – a to už několik let. Naši specialisté vám pomohou navrhnout elektrárnu tak, aby maximalizovala využitelnost elektřiny a minimalizovala přetoky do distribuční soustavy. Tím vám pomůžeme zajistit rychlou návratnost vložené investice. Chcete, aby vám náš specialista spočítal, kdy se vám investice do FVE vrátí? Volejte 774 016 903.